Složitý název tohoto plemene charakterizuje genezi jeho vzniku. Základ chovu pochází z mohutných belgických koní dovážených do oblasti Čech a Moravy v závěru 19. a na začátku 20. století. Od 30. let minulého století ustal dovoz plemenného materiálu a chladnokrevný kůň byl v českých zemích budován z vlastních zdrojů. V kontinentálních podmínkách došlo ke změnám tělesné stavby (menší mohutnost, zjemnění kostry, sušší stavba těla a zvláště končetin a častější vady zevnějšku ve srovnání s původními belgickými koňmi), významný vliv mělo i přimíšení genů norických koní. Vznikl zde „český chladnokrevník“. V oblasti Moravy, kde využití norických hřebců bylo podstatně menší, si zachoval belgický kůň větší ušlechtilost a harmonii tělesné stavby –„moravský chladnokrevník“. V závěru minulého století (1995) se spojily oba typy při ustavení plemenné knihy pro českomoravského belgického koně.
Charakteristika:
Českomoravský belgický kůň je kontinentální chladnokrevné plemeno, chované na podkladě belgické krve importované koncem 19. a začátkem 20. století. Chovným cílem je kůň dospívající ve třech letech věku, čtvercového tělesného rámce s dobrým osvalením. Má menší, ušlechtilou hlavu s živým okem, vysoko nasazený krk, dobře utvářenou lopatku, hluboký a prostorný hrudník, kratší středotrupí, dobrou horní linii, kratší, pevná bedra, mohutnou, dlouhou, štěpenou a skloněnou záď. Fundament je méně suchý, kostnatý, s výraznými klouby, s kratší, pružnou spěnkou. Průměrné tělesné rozměry koní v současné populaci ČMB jsou 162, 202 a 24,5 cm u hřebců a 159, 203 a 23 cm u klisen. V populaci ČMB je 84% ryzáků, 12% hnědáků a 3% vraníků.
Využití:
Díky své mohutnosti, ranosti a dobré ovladatelnosti je velmi dobře využitelný zvláště v těžkém tahu. Větší náročnost na kvalitu výživy jej předurčuje do příznivějších přírodních a klimatických podmínek. Je dobře využitelný v podmínkách ekologického zemědělství a agroturistiky, kde je ceněn jeho dobrý charakter, ovladatelnost a harmonický a ušlechtilý zevnějšek.
http://www.aschk.cz). V roce 2004 je v plemenitbě zařazeno 44 hřebců a 1050 klisen tohoto plemene.
Počet koní v ČR:
Plemennou knihu vede od roku 1995 Asociace svazů chovatelů koní České republiky (